Jak działa konwerter do satelity?

Domowe urządzenia satelitarne nie mogą się obejść bez elementu takiego, jak konwerter do satelity. To bardzo niepozorne urządzenia odpowiada za dostarczanie sygnału telewizyjnego z satelity do odbiornika satelitarnego. Ten ostatni to dekoder, który jest połączony z telewizorem. Jak działa i jakie ma parametry?

Wzmocnienie sygnału

Dlaczego instalacja satelitarna nie może się odbyć bez konwertera? Dzieje się tak dlatego, że sygnał, który jest odbijany przez talerz, nie może być przetworzony przez dekoder w obraz. Jest zbyt słaby lub ma zbyt wysoką częstotliwość. To właśnie konwerter do satelity odpowiada za wzmocnienie oraz przesunięcie sygnału, dzięki czemu jest możliwe dalsze jego przetwarzanie. Jeśli chcemy prawidłowo ustawić antenę satelitarną, trzeba znać podstawowe parametry dołączonego do niej konwertera. To między innymi współczynnik szumów, określany w decybelach, sygnał wejściowy Input oraz sygnał wyjściowy Output, oraz możliwość przesyłu sygnału HD, HD-Ready, Full HD.

Rodzaje konwerterów satelitarnych

Telewizja satelitarna jest powszechnie obecna w naszych domach. Prawidłowe funkcjonowanie instalacji satelitarnej zależy od kilku czynników. To w pierwszej kolejności dobór odpowiedniego sprzętu i jego prawidłowego montażu. Zaraz za nimi liczą się właściwości samego konwertera satelitarnego. Jaki konwerter do satelity kupić? Jest ich kilka rodzajów. Konwerter single, określany jako pojedynczy lub uniwersalny, pracuje w dwóch polaryzacjach i zakresach. Jednocześnie obsługuje tylko jeden dekoder. Konwerter podwójny to w zasadzie dwa konwertery, zamknięte w jednej obudowie. Obsługuje niezależnie dwa dekodery. Konwerter poczwórny jest dedykowany czterem dekoderom, a optyczny można podłączyć do światłowodu.

Ile kosztują konwertery?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów akcesoriów i urządzeń do telewizji satelitarnej. Duży wybór konwerterów można znaleźć w sklepie internetowym Świat Kabli. Każdy z nich ma nieco odmienne parametry, różnią się też pomiędzy sobą sposobem montażu. Konwerter do satelity nie jest urządzeniem szczególnie kosztownym. Jego ceny zaczynają się już od około 20 złotych. Za 50 zł można liczyć na całkiem przyzwoite urządzenie, które jest w stanie zadowolić przeciętnego odbiorcę. Modele w pełni profesjonalne należą do innej kategorii cenowej.

Nowe urządzenie z odpowiednimi parametrami to jedno. Trzeba je jeszcze odpowiednio zamontować. W tym celu lepiej zatrudnić fachowca, zamiast samodzielnie próbować ustawić pożądane parametry.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl