Jak podłączyć antenę do telewizora? Poradnik

Sygnał telewizyjny, w szczególności telewizji cyfrowej, musi być odebrany przez antenę. Na wysoką jakość obrazu i dźwięku, bez przerywania i zacinania, ma wpływ rodzaj, ustawienie oraz odpowiednie podłączenie anteny do telewizora.

Rodzaj anteny ma znaczenie Jeśli tylko jest taka możliwość, warto sięgnąć po antenę zewnętrzną, montowaną na zewnątrz budynku. Daje ona najwyższą możliwą jakość odbioru sygnału, jak i możliwość uzyskania najbardziej stabilnego obrazu. Nie zawsze jednak można pozwolić sobie na kucie ścian i przeciąganie przez nie kabli. W takim przypadku można sięgnąć po anteny pokojowe. Ich podłączenie nie powinno stanowić problemu – wystarczy podpiąć urządzenie przez odpowiednie wejście do telewizora, a także do zasilania.

Montaż anteny zewnętrznej wymaga więcej zaangażowania i przeprowadzenia kabli z dachu lub ściany budynku, aż do pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor lub dekoder DVB-T. Wysiłek się opłaca, jednak trzeba poświęcić czas, uzbroić się w cierpliwość, należy także wykazać się dokładnością. Ukierunkowanie anteny ułatwia sprawdzenie, jaką orientację przyjmują tego typu urządzenia umieszczone na domach sąsiadów. Warto jest pozbyć się bezpośrednich przeszkód w najbliższym otoczeniu anteny, na przykład przyciąć drzewa na posesji, i tak dalej. Należy bardzo stabilnie zamontować ją na dachu, a po upewnieniu się, że odbierany sygnał jest prawidłowy i mocny, dodatkowo trzeba dokręcić śruby, żeby sprzęt nie przesuwał się pod wpływem wiatru i innych warunków pogodowych.

Kabel i wyjścia

Przy podłączaniu anteny to telewizora każdy element ma znaczenie. Im wyższa jakość użytych kabli oraz złącz, tym lepiej. Najczęściej stosuje się kable koncentryczne. Wyznacznikiem ich dobrej jakości są takie wartości jak: grubość żyły wewnętrznej 1 milimetr lub większa, typ trishield lub quadshield, czyli z kilkuwarstwową izolacją, oplot jest bardzo ścisły a folia jest klejona do dielektryka. Do tego ważne są niskie tłumienności dla częstotliwości granicznych. Wewnątrz pomieszczeń powinno się wybierać kabel PVC, na zewnątrz powinien być to kabel PE z żelowaną warstwą chroniącą przed promieniowaniem UV. Złącze typu F powinno być bardzo stabilnie umieszczone na końcu kabla.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl