Jak ustawić antenę by mieć dobry sygnał?

Jak ustawić antenę by mieć dobry sygnał? 

Bez względu na to, czy mamy antenę satelitarną, czy DVB-T do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, prawidłowy montaż i świadomość tego, jak prawidłowo ustawić antenę, stanowi podstawę do odbioru dobrej jakości sygnału bez zakłóceń. Można w tym celu zamówić fachowca, można także wykonać ustawienie samodzielnie, wystarczy odpowiednio się przygotować. 

 

Montaż anteny

Antena wewnętrzna, tak zwana pokojowa, nie sprawia problemu z montażem. Ta montowana na zewnątrz powinna znajdować się jak najwyżej i być skierowana w stronę nadajnika. Warto sprawdzić wcześniej jego położenie lub skorzystać z obserwacji anten na domach sąsiadów. Ważne jest takie ustawienie anteny, żeby pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem w miarę możliwości nie było większych przeszkód – innych budynków, drzew i innych. Antena powinna być skierowana poziomo i do zakończenia jej ustawienia może nie być mocno dokręcona, aby modyfikować jej ustawienie w prawą lub lewą stronę.

 

Jak prawidłowo ustawić antenę? 

Ustawienie anteny polega na znalezieniu najlepszego jej położenia, tak, żeby uzyskać najmocniejszy i możliwie najbardziej stabilny sygnał. Nawet mimo tego, że po pierwszym uruchomieniu telewizora po instalacji anteny kanały odbierają dobrze, warto skupić się na dokładnym ustawieniu. Sygnał pogarsza się w przypadku złych warunków pogodowych i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy wtedy będzie możliwość korzystania z telewizora w pełni. Aby sprawdzić ustawienie można zaopatrzyć się w miernik sygnału telewizyjnego lub sprawdzać wartość siły i jakości sygnały na telewizorze lub dekoderze. Ten drugi sposób jest prostszy, gdy mamy osobę do pomocy. 

Metodyczne postępowanie jest w przypadku tej procedury najlepsze – ustawiamy antenę w skrajnym położeniu po prawej lub lewej stronie i sprawdzamy obecność sygnału po każdym przesunięciu o dosłownie kilka milimetrów, aż do drugiej strony. Za każdym razem można odczekać kilka sekund, aby urządzenie przystosowało się do nowej pozycji. W miejscu, w którym pojawia się sygnał poruszamy anteną jeszcze delikatniej i staramy się wyznaczyć idealne położenie. Następnie wystarczy mocno dokręcić śruby mocujące, aby antena pozostała w tym ustawieniu. Jest to z pewnością działanie dość pracochłonne i żmudne, ale pozwala trafnie odpowiedzieć na pytanie jak ustawić antenę, a co więcej pozwala na długi czas satysfakcjonującego korzystania z telewizji i odbierania dobrego sygnału. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl