Jaki kabel do monitora? Przewodnik po złączach

Nowy monitor to szansa na lepszą jakość obrazu. Zakupiony sprzęt należy podłączyć do istniejącej instalacji. Użytkownik zwykle ma dylemat, do którego złącza podpiąć przewód sygnałowy. Jego wybór warunkuje zakup właściwych akcesoriów jak kabel do monitora.

Złącza analogowe

Mnogość rozwiązań technologicznych może konsternować każdego, kto chciałby podłączyć komputer, monitor lub elementy kina domowego. Zwykle w takiej sytuacji pojawia się dylemat, jakich elementów użyć, aby móc liczyć na najlepszą jakość. Bardzo popularne są nadal złącza analogowe. Mają wystarczające, choć przeciętne parametry jak na dzisiejsze standardy. Wadą takiego rozwiązania jest to, że obraz nigdy nie będzie aż tak dobry, jak przy zastosowaniu złączy cyfrowych. Dzieje się tak ze względu na dwukrotne konwertowanie sygnału obrazu. Najpierw z postaci cyfrowej na analogową poprzez kartę graficzną, a następnie z powrotem, z analogowej na cyfrową przez monitor. Kabel do monitora tego typu umożliwia wyłącznie sygnał obrazu.

Złącza cyfrowe

Nowsza wersja akcesoriów pojawiła się pod koniec ubiegłego wieku. Digital Visual Interface to złącze, za pośrednictwem którego można przesłać obraz o dużej rozdzielczości i odświeżaniu. Istnieją trzy wersje złączy DVI. DVI-I obsługuje sygnał cyfrowy oraz analogowy, można go łączyć z przejściówką. Przez złącze DVI-D jest przesyłany wyłącznie sygnał cyfrowy, DVI-A obsługuje jedynie sygnał analogowy. Z punktu widzenia użytkownika, kabel do monitora DVI w zupełności wystarczy do podłączenia nowego monitora. Warto jednak pamiętać, że interfejs ten służy przede wszystkim do przesyłania obrazu. Osoby, którym zależy również na dźwięku, powinny postawić na powszechną już technologię HDMI.

HDMI

Najbardziej popularne łącze to obecnie HDMI. Świetnie nadaje się do przesyłania obrazu wraz z dźwiękiem. Specjalne wersje przewodów przesyłają również sygnał Ethernet. Z HDMI korzystają PC, projektory, monitory, nowe konsole, telewizory i urządzenia przenośne, jak tablety. Interfejs HDMI dzieli się na pierwszą i drugą generację. Jak na razie starszy wariant jest jeszcze bardziej powszechny, choć w najbliższych latach zastąpi go nowsza, druga wersja. W takim wydaniu kabel do monitora zapewnia nawet rozdzielczość 4K przy 60 klatkach na sekundę. HDMI 2.0 z pewnością pojawi się w nowych telewizorach. Wszystkie polecane kable są dostępne w sklepie Świat Kabli.

Jaki kabel wybrać? Najlepiej przeanalizować, jaki sprzęt dominuje w domu. Dla graczy, którzy liczą na jeszcze więcej, godna rozważenia jest jeszcze inna opcja - DisplayPort.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl