Co to jest MHL?

W dobie popularności telewizorów HD z matrycami LCD, LED, OLED lub Plazma tak polubiliśmy duże ekrany, że wybierając nowy smartfon często głównym czynnikiem wyboru jest duży ekran. Najnowsze Smart TV oferują sporo udogodnień i możliwości, które bliźniaczo przypominają te ze smartfonów. Podobieństwo wynika z tego, że często producenci implementują w Smart TV system Android obsługujący również smartfony. W pierwszych egzemplarzach telewizorów smart z procesorami jednordzeniowymi proces obsługi był bardzo powolny i zniechęcał do uruchamiania aplikacji. W kolejnych generacjach Smart TV było już tylko lepiej. Tylko co mają zrobić osoby, które wydały gotówkę na telewizor, który nadal jest sprawny, a także wygodnie chcą używać funkcji Smart? Producenci smartfonów wyposażyli je w technologię MHL, dzięki której można przesyłać ekran smartfona za pomocą kabla podłączonego do gniazda HDMI telewizora.

Co to jest MHL? (Mobile High-Definition Link)

MHL to innowacyjna technologia zmieniająca sposób w jaki pracujemy i bawimy się. Twój smartfon może stać się centrum multimedialnym dla Twojego telewizora. Oglądaj seriale, filmy i teledyski w wysokiej rozdzielczości oraz z dźwiękiem 7.1 dla wrażeń kinowych. Słuchaj muzyki bezpośrednio na głośnikach telewizora lub za pomocą podłączonego zestawu audio. Graj w gry mobilne na ekranie telewizora bez lagów. Możesz też otwierać dokumenty, pisać maile, wiadomości SMS i wszystkie inne czynności jakie normalnie wykonujesz swoim smartfonem. MHL to narzędzie do pracy i rozrywki.

Do czego służy MHL?

Technologia MHL przesyła to co dzieje się na ekranie smartfona w dokładnie takiej samej formie na ekran telewizora. Jeżeli wcześniej praca z aplikacjami biurowymi na ekranie smartfona była ciężka i trudna, tak teraz nie powinna sprawiać problemów. Podłączenie do smartfona myszki i klawiatury bezprzewodowej pozwoli na rozwój platformy Android do małego komputera, który po rozłączeniu kabla włożysz do kieszeni. Oprócz możliwości pracy z wykorzystaniem smartfona zamiast komputera, istotną rzeczą są sprawy multimedialne. Przeglądanie galerii zdjęć i klipów oraz innych multimediów na dużym ekranie sprawi frajdę nie tylko Tobie, ale i znajomym oraz rodzinie. Granie w gry może odbywać się z kontrolerem zewnętrznym połączonym za pomocą bluetooth, dzięki czemu smartfon stanie się konsolą gier. Kolejną odsłoną MHL jest połączenie z systemem informatyczno-rozrywkowym Twojego samochodu. Sterowanie za pomocą smartfona odbywa się wtedy za pomocą ekranu samochodowego centrum rozrywki w uproszczonej formie. Możliwe jest uruchomienie nawigacji, odbycie połączenia, przegląd biblioteki utworów.

Jak uruchomić MHL?

Technologia MHL współpracuje z wieloma urządzeniami różnych firm. Sama technologia jest ustandaryzowana, lecz łączenie się z telewizorami lub systemami informatyczno-rozrywkowymi samochodów odbywa się za pomocą różnych wtyczek i kabli. Adaptery MHL zwykle łączą się z smartfonami za pomocą gniazd ładowania, z których można wyróżnić micro USB 5-pin, micro USB 11-pin i USB typ C 3.1. Połączenie z drugiej strony musi zgadzać się ze standardem HDMI.

W jakich urządzeniach zaimplementowano MHL?

Lista urządzeń jest aktualizowana na tej stronie http://www.mhltech.org/devices.aspx i zachęcamy do sprawdzenia czy Twoje urządzenie wspiera standard MHL. Do tej pory powstały cztery generacje MHL, które różnią się rozdzielczością jaką obsługują oraz ilością odbiorników. MHL 1 i 2 pozwalają na oglądanie treści w rozdzielczości 1080p60, MHL 3 4K30 i najnowsza superMHL 8K120 i to ona zapowiada się bardzo interesująco na najbliższy czas, chciałoby się rzec, że dla graczy, bo będzie spełniać wymagania co do wysokiej rozdzielczości, jak i płynności rozrywki dzięki wysokiemu klatkażowi, ale również przy multimediach, jak i pracach biurowych. Aplikacja MHL Checker pomoże stwierdzić czy Twoje urządzenie obsługuje MHL HDMI. Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play na telefony z systemem android.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl