Producenci
Wtyczka Jack

Wtyczka Jack – zastosowanie

Wtyczka Jack stosowana jest sukcesywnie od wielu lat w sprzęcie audio i dawniej w wideo. Potrafi w różnych swoich wersjach przesyłać sygnał od analogowego, po stereo wraz linią mikrofonową lub wideo. Występują trzy wielkości wtyczek Jack o rozmiarach 6,3 mm, 3,5 mm oraz 2,5 mm. Rozmiary mają duże znaczenie w zastosowaniach wtyczek, które wyjaśnimy w osobnym akapicie poniżej. Słowem wstępu dodamy, że wtyczki Jack, to jeden z najpopularniejszych standardów połączeń analogowych stosowany w systemach audio i innych.

Jakie znaczenie ma wielkość wtyczki w połączeniu

Złącze Jack dzieli się na trzy rodzaje: tzw. duży Jack 6,3 mm, mini Jack 3,5 mm i micro Jack 2,5 mm. Najbardziej trwałą wtyczką jest duży Jack stosowany na stanowiskach muzycznych do połączeń z instrumentami. Najpopularniejszą wtyczką o szerokim spektrum zastosowań w połączeniach audio i wideo jest mini Jack, którego można spotkać jako uniwersalne złącze praktycznie wszędzie. Mniej popularną ale wykorzystywaną w podobny sposób wtyczką jest najmniejszy micro Jack, który ze względu na swoją małą wytrzymałość utracił na popularności.

Jack 6,3 mm

Wtyczka Jack 6,3 mm w danych czasach była wykorzystywana w telefonii analogowej do przenoszenia sygnału liniowego. Przekrój takiego kabla z dużą wtyczką Jack wynosił zaledwie 0,1 - 0,2 mm² dla szybszego transportu sygnałowego pomiędzy odległymi miejscami. W dzisiejszych czasach duży Jack stosowany jest głównie w estradowych i studyjnych systemach audio gdzie przekrój kabla ma duże znaczenie w możliwościach przenoszenia mocy. Przekrój żył kabla do zastosowań stricte muzycznych wynosi bardzo często od 1,5 mm² dzięki czemu kable nie nagrzewają się od przenoszenia mocy, co poprawia ich trwałość. Ze sprzętu muzycznego wykorzystującego wtyk Jack 6,3 mm można wymienić połączenie gitary, keyboardu ze wzmacniaczem lub mikserem, głośników ze wzmacniaczem i jako wtyk słuchawkowy oraz mikrofonu.

Jack 3,5 mm

Wtyk Jack 3,5 mm spotkamy na co dzień w swoim telefonie komórkowym, smartfonie, tablecie, odtwarzaczu mp3, laptopie, komputerze stacjonarnym, telewizorze, kamerze, aparacie fotograficznym, w samochodowym systemie audio oraz wielu innych popularnych urządzeniach. Gniazdo Jack posiada wiele zastosowań, które często dostosowywane są do właściwości konkretnego urządzenia. Przez różne standardy połączeń wtyczka Jack posiada zmienne ustawienie okablowania, co wpływa na kompatybilność. Wtyk może posiadać różną ilość pinów, od mono po stereo z linią mikrofonu. Typ TS to wtyk mono z 2 pinami, który głównie wykorzystywany jest do głośników, mikrfonu i gitary. Typ TRS to wtyk stereo z 3 pinami, który wykorzystywany jest do słuchawek. Typ TRRS to wtyk z 4 pinami, który potrafi obsłużyć dźwięk stereo oraz ma dodatkową linię mikrofonu dla zestawu słuchawkowego lub obrazu dla połączenia z aparatem lub kamerą.

Jack 2,5 mm

Złącze Jack 2,5 mm ma zastosowanie głównie w telefonach komórkowych jako zestawy głośnomówiące z mikrofonem na kablu oraz do połączenia z wysokiej jakości odtwarzaczami muzycznymi. Niegdyś stosowano wtyczkę w wersji mono do zasilania odbiorników radiowych oraz kalkulatorów. Złącze nie cieszy się dużą popularnością przez dużą podatność na uszkodzenia mechaniczne, które przewyższają szalę nad możliwym wykorzystaniem ze względu na mały rozmiar.

Budowa wtyczki Jack

Wtyczka Jack jest okrągła, przez co dowolnie można ją obracać i posiada nasadkę, która blokuje ją w gnieździe. Niemożliwe jest złe umiejscowienie wtyczki w gnieździe, dzięki czemu w pierwotnej formie była wykorzystywana w ręcznych centralach telefonicznych, gdzie liczyła się szybkość i precyzja. Elementami składowymi wtyczki w wersji mono są: tuleja, nasadka i pierścienie izolujące. Dzięki zastosowaniu pierścieni sygnałowych oraz dodatkowych pierścieni izolujących można uzyskać sygnał stereo oraz dodatkową linię mikrofonu lub wideo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl