Podpowiadamy jak ustawić antenę pokojową i antenę zewnętrzną DVB-T

W 2013 roku telewizyjne nadajniki analogowe zostały w Polsce wyłączone. Od tego czasu możemy odbierać sygnał cyfrowy.Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej potrzebny jest Ci odbiornik ze wbudowanym dekoderemlub dodatkowe urządzenie- dekoder/tuner DVB-T. Potrzebna jest również antena. Na rynku mamy szeroki wybór anten. Mogą różnić się one od siebie zakresem odbieranych częstotliwości, kształtem, wielkością oraz jakością wykonania i użytych materiałów. Najczęściej używane są anteny zewnętrzne, jednak dostępne są również anteny wewnętrzne, czyli inaczej mówiąc pokojowe. A jak ustawić antenę pokojową i zewnętrzną oraz czym różnią się one od siebie?

Antena wewnętrzna

Na rynku dostępne są anteny wewnętrzne. Nie są one zbyt popularne, dlatego wiele osób może zastanawiać się jak ustawić antenę pokojową? Nie jest to trudne i problematyczne zadanie. Należy jednak wiedzieć, że to urządzenie nie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Antena wewnętrzna wygląda estetycznie i nowocześnie, jednak potrzebują dobrych warunków, aby ściągać sygnał. Na jakość odbieranego sygnału ma wpływ rodzaj i grubość murów, piętro pomieszczenia, w którym antena będzie umieszczona, wielkość okien i ich usytuowanie względem nadajnika, a nawet rodzaj szyb i ilość nagromadzonych w pomieszczeniu mebli. Jakość działania anteny szybko może zostać zachwiana. Antena pokojowa najlepiej sprawdzi się w miejscach zlokalizowanych blisko nadajnika i gdy nie ograniczają ją dodatkowe bariery. Najczęściej najlepszym wyborem jest ustawienie jej blisko okna.

Antena zewnętrzna

Chcąc ustawić antenę zewnętrzną, najlepiej wybrać na to najwyższy punkt budynku. Dach jest dobrym miejscem, jednak lepiej unikać do tego komina. Należy poszukać miejsca, gdzie antena będzie odbierać sygnał bez przeszkód. Po przymocowaniu anteny DVB-T skierujmy ją w stronę najbliższego nadajnika cyfrowej telewizji naziemnej. Pamiętajmy, że antena musi być skierowana poziomo. Upewnijmy się, że antena solidnie się trzyma, po czym delikatnie trzeba ją poluzować, aby móc nią obracać. Chcąc prawidłowo ustawić antenę, przyda nam się pomoc drugiej osoby. Jedna osoba kręci anteną, aż do uzyskania sygnału, o czym powinna poinformować druga osoba.Ustawianie anteny DVB-T zaczyna się, przesuwając o milimetry, od lewej strony do prawej. Po każdym ruchu należy odczekać kilka sekund, aby odbiornik miał czas na dopasowanie się do nowego ustawienia anteny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl