TELEWIZJA NAZIEMNA JAK ODBIERAĆ

Jak odbierać telewizję naziemną? Poradnik krok po kroku

Możliwość odbierania bezpłatne, cyfrowej telewizji naziemnej jest niezwykle kusząca. Od 2013 roku korzysta z niej duża liczba Polaków. Chcesz do nich dołączyć? Wystarczy tylko zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt i akcesoria i poświęcić trochę czasu. Potem można cieszyć się popularnymi programami i stacjami telewizyjnymi w dobrej jakości dźwięku i obrazu, całkowicie za darmo.

Niezbędny sprzęt

W pierwszej kolejności potrzebujemy… telewizora. Odbiorniki nowszego typu mogą mieć wbudowany tuner DVB-T, czyli standardu odbioru telewizji naziemnej. Jeśli nie mamy takiej funkcjonalności w swoim telewizorze, musimy zaopatrzyć się dekoder DVB-T z systemem MPEG-4. To niewielkie urządzenie dla wygody najczęściej jest dostępne wraz z pilotem oraz innymi akcesoriami, na przykład zasilaczem. Musimy koniecznie sprawdzić, czy mamy odpowiednie połączenie – wyjście z dekodera i wejście do telewizora tego samego typu – najczęściej są to standardy HDMI lub SCART. Jeśli nie, potrzebny będzie także odpowiedni kabel lub adapter do posiadanych kabli.

Do odbioru telewizji naziemnej potrzebna jest także antena telewizyjna. Do tego celu przyda się tradycyjna antena, jeśli takową posiadamy. Oczywiście – najlepsze są odpowiednio ustawione anteny kierunkowe. Koniecznie trzeba sprawdzić stan kabla antenowego i jego podłączenie. Może to zająć jakiś czas, ale warto go poświęcić, żeby później korzystać z cyfrowej telewizji naziemnej przez długi czas, bez zakłóceń.

Wyszukiwanie częstotliwości nadawania

Kiedy już udało się podłączyć wszystkie elementy do siebie: antenę do telewizora z tunerem lub antenę do dekodera, a dekoder do odbiornika telewizyjnego, możemy przejść do wyszukiwania multipleksów. Obecnie w całej Polsce dostępne są cztery multipleksy z popularnymi kanałami: MUX-1, MUX-2, MUX-3 oraz MUX-8. W niektórych regionach można odbierać także inne kanały. Wyszukiwanie częstotliwości nadawania telewizji naziemnej sprawdzamy w dekoderze lub telewizorze nowszego typu. Jest to działanie automatyczne, jeśli wyświetli się lista kanałów wystarczy je zaakceptować. Jeśli jednak pojawiają się problemy, należy ponownie sprawdzić działanie poszczególnych elementów, odpowiednie ich podłączenie ze sobą, jak i ustawienie anteny telewizyjnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl